Rano proljeće je omiljeno doba u Japanu jer tada cvjeta – pogađate – sakura (桜).

Gotovo je nemoguće pomisliti na Japan bez asocijacije na nježno rozi trešnjin cvijet i latice nošene blagim povjetarcem. Doba njenog cvata Japanci povezuju da početkom školske i fiskalne godine i općenito sa novim počecima u životu i prirodi, a sam cvijet simbolizira ponovno rađanje života ali i njegovu prolaznost.
Naime, nježne latice ne traju dugo i u vrhuncu svoje ljepote se osipaju na tlo, što je u Drugom svjetskom ratu personificiralo mlade kamikaze pilote koji su polagali svoje živote odveć prerano, na vrhuncu snage.
Sakura je sveprisutan motiv japanskih tkanina, slika i svakodnevnih predmeta, kao i obvezan okus (i boja!) sladoleda pa čak i Kit-kat čokoladice.

Omiljena japanska zabava u proljeće je hanami (花見); promatranje trešnjina cvata na pikniku uz hranu, piće i dobro društvo. Parovi uživaju u romantičnoj yozakura (夜桜, noćnoj sakuri) a nerijetko se organiziraju i poslovni hanami izleti kao svojevrsni prigodni team-building. Naći pogodno mjesto ispod mirisnih grana je pravi izazov u urbanim sredinama, pa se najmlađim i hijerarhijski najnižim članovima društva često daje u zadatak da već i prije zore osiguraju i čuvaju mjesto za ostale. Na hanami se najčešće donose bento kutije sa laganim obrocima, grickalice i slatkiši koji se zajednički konzumiraju uz puno alkohola, pjesme i smijeha.

Na sreću, i kod nas upravo cvjetaju trešnje i šljive, pa se možemo povesti za Japancima, zaleći uz dobru kapljicu ispod koje rascvjetale krošnje i u društvu razmišljati o ljepoti i dragocjenosti života. Naravno, uz poštivanje svih epidemioloških mjera.
